TAGAMETSA

Eestis on mitu kohta, mis kannavad nime Tagametsa. Meie suurlaagri paik – Tagametsa Jahiloss ja Laagrikeskus (Tagametsa Hunting Lodge and Camping Center)  asub põlismetsade keskel kauni Saarjõe kaldal, nelja maakonna (Järva-, Pärnu-, Viljandi- ja Jõgevamaa) piiril, Järvamaal Türi vallas Rassi külas. Tallinnast on sinna ca 120 km, Tartust 110 km, Pärnust 80 km, Türilt 22 km ja Võhmast 20 km. Google Maps’ist leiad laagripaiga otsingusõna “Tagametsa jahiloss, Türi vald” abil.

“Kaheksakand” on Eesti skautide 12. suurlaager. Kui algselt toimusid laagrid eri paigus, siis alates aastast 1995 on kokku saadud meie armsas Tagametsas.

1063904_658616220833749_467541813_o  1014872_658619777500060_1885667088_o  dsc_0244  skaut (45)

Tagametsa jahilossi laskis 1914. aastal ehitada Kabala mõisnik parun Victor von Taube Kabala ja Laupa mõisate linnujahilossiks, kuid parun suri  1914. aasta sügisel ja mõisate riigistamise järel läksid hooned Kabala metskonnale. Enne teist maailmasõda kasutati jahilossi algkoolina, metsatööliste majutuskohana ja ka Viljandi vangla üksusena. Nõukogude perioodil anti loss Tallinna Turgude Peavalitsuse puhkebaasiks, hiljem Võhma sovhoosile ning lõpuks kolhoosile Leninlik Tee. 1999. aastal ostis kinnistu Eesti Skautide Ühing. Jahiloss renoveeriti täielikult 2005. aastal.

Pilte Tagametsast saad vaadata siit: Tagametsa välisgalerii.

Tagametsas toimunud skautide ja gaidide suurlaagrid:

• 1995 – Eesti Skautide Ühingu suurlaager;
  • 1998 – Eesti Skautide Ühingu ja Eesti Gaidide Liidu suurlaager Metsaraamat;
  • 2001 – Eesti Skautide Ühingu ja Eesti Gaidide Liidu suurlaager Hõimusild;
  • 2005 – Eesti Skautide Ühingu ja Eesti Gaidide Liidu suurlaager Rännumaa;
  • 2009 – Eesti Skautide Ühingu ja Eesti Gaidide Liidu suurlaager Tähemets;
  • 2013 – Eesti Skautide Ühingu suurlaager MAM ehk Maailm algab minust;
  • 2017 – Eesti Skautide Ühingu suurlaager Seiklusratas.

Vaatamisväärsused ja põnevad paigad Tagametsa lähistel:
Jalgsimatka kaugusele jääb näiteks Järvamaa suurim 24m kõrgune 6,1m läbimõõduga seest õõnes Saare-Siimu tamm, aga ka Tõrvaaugu puhkekoht, kus asub 1997. aastal taastatud tõrvapõletusahi. Samuti saab käia kaemas metsavendade punkrit või Vanapagana metsamaja, mis oli 1964. aastal valminud filmi „Põrgupõhja uus vanapagan“ peategelase Jürka eluasemeks. Laagrialalt saab alguse 8km pikkune RMK Saarjõe matkarada, mis omakorda lõikub pikema Sakala tee matkarajaga ja lähedal on ka 3km pikkune RMK Vanapagana õpperada. Auto või rattaga saab sõita Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumisse Kurgjal, aga ka Tallinna Tehnikaülikooli Särghaua Õppekeskusesse, mis pakub erinevaid tegevusprogramme alates Eesti geoloogilise ehituse ja maavaradega tutvumisest kuni kiviõpikojas kivide saagimise ja lihvimiseni. Lisaks saab Türil külastada Eesti Ringhäälingumuuseumit, Väätsal Eesti Jalgrattamuuseumit või sõita hoopis Soomaale matkama. Nii et põnevat tegemist jagub sealkandis kindlasti rohkem kui päevaks.

Tagametsa jahilossi ja laagriala saab ka rentida. Täpsema info selle kohta leiad kodulehelt: www.tagametsa.ee või sirje@skaut.ee.